Home FILME Lista completa a castigatorilor Premiilor Oscar in 2016

Lista completa a castigatorilor Premiilor Oscar in 2016

Lista completa a castigatorilor Premiilor Oscar in 2016
40
0

Gazda Premiilor Oscar din acest an, a fost nimeni altul de cat Chris Rock. Cea dea 88 decernare a Premiilor Oscar s-a desfasurat azi noapte(28 februarie 2016) Dolby Theatre at Hollywood & Highland Center din Hollywood si a fost difuzat in exclusivitate de postul american ABC Television Network. Premiile Oscar au fost disponibile live in 225 de tari din intreaga lume, iar in Romania, compania RDS&RCS a difuzat decernarea premiilor live prin posturile Digi Film si Digi 24.

In randurile urmatoare vedem listele complete cu nominalizarile din 2016 la Premiile Oscar, iar castigatorii sunt marcati cu rosu.

Cel mai bun film

“The Big Short” – Brad Pitt, Dede Gardner si Jeremy Kleiner
“Bridge of Spies” – Steven Spielberg, Marc Platt si Kristie Macosko Krieger
“Brooklyn” – Finola Dwyer si Amanda Posey
“Mad Max: Fury Road” – Doug Mitchell si George Miller
“The Martian” – Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer si Mark Huffam
“The Revenant” – Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro G. Iñárritu, Mary Parent si Keith Redmon
“Room” – Ed Guiney
“Spotlight” Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin si Blye Pagon Faust

Cel mai bun regizor

“The Big Short” – Adam McKay
“Mad Max: Fury Road” – George Miller
“The Revenant” – Alejandro G. Iñárritu
“Room” – Lenny Abrahamson
“Spotlight” – Tom McCarthy

Cel mai bun actor in rol principal

Bryan Cranston in “Trumbo”
Matt Damon in “The Martian”
Leonardo DiCaprio in “The Revenant”
Michael Fassbender in “Steve Jobs”
Eddie Redmayne in “The Danish Girl”

Cea mai buna actrita in rol principal

Cate Blanchett in “Carol”
Brie Larson in “Room”
Jennifer Lawrence in “Joy”
Charlotte Rampling in “45 Years”
Saoirse Ronan in “Brooklyn”

Cel mai bun actor in rol secundar

Christian Bale in “The Big Short”
Tom Hardy in “The Revenant”
Mark Ruffalo in “Spotlight”
Mark Rylance in “Bridge of Spies”
Sylvester Stallone in “Creed”



Cea mai buna actrita in rol secundar

Jennifer Jason Leigh in “The Hateful Eight”
Rooney Mara in “Carol”
Rachel McAdams in “Spotlight”
Alicia Vikander in “The Danish Girl”
Kate Winslet in “Steve Jobs”

Cel mai bun scenariu adaptat

“The Big Short” – Scenariu adaptat de Charles Randolph si Adam McKay
“Brooklyn” – Scenariu adaptat de Nick Hornby
“Carol” – Scenariu adaptat de Phyllis Nagy
“The Martian” – Scenariu adaptat de Drew Goddard
“Room” Scenariu adaptat de Emma Donoghue

Cel mai bun scenariu original

“Bridge of Spies” – Matt Charman si Ethan Coen & Joel Coen
“Ex Machina” –  Alex Garland
“Inside Out” –  Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley; Povestea originala de Pete Docter, Ronnie del Carmen
“Spotlight” –  Josh Singer & Tom McCarthy
“Straight Outta Compton” – Jonathan Herman si Andrea Berloff; Poveste de S. Leigh Savidge & Alan Wenkus si Andrea Berloff



Cel mai bun film strain

“Embrace of the Serpent” Colombia
“Mustang” France
“Son of Saul” Hungary
“Theeb” Jordan
“A War” Denmark

Cel mai bun film de animatie

“Anomalisa” Charlie Kaufman, Duke Johnson si Rosa Tran
“Boy and the World” Alê Abreu
“Inside Out” Pete Docter and Jonas Rivera
“Shaun the Sheep Movie” Mark Burton si Richard Starzak
“When Marnie Was There” Hiromasa Yonebayashi si Yoshiaki Nishimura

Cea mai buna regie artistica

“Bridge of Spies”
“The Danish Girl”
“Mad Max: Fury Road”
“The Martian”
“The Revenant”

Cea mai buna imgine

“Carol” Ed Lachman
“The Hateful Eight” Robert Richardson
“Mad Max: Fury Road” John Seale
“The Revenant” Emmanuel Lubezki
“Sicario” Roger Deakins

Cele mai bune costume

“Carol” Sandy Powell
“Cinderella” Sandy Powell
“The Danish Girl” Paco Delgado
“Mad Max: Fury Road” Jenny Beavan
“The Revenant” Jacqueline West

Cel mai bun montaj

“The Big Short” Hank Corwin
“Mad Max: Fury Road” Margaret Sixel
“The Revenant” Stephen Mirrione
“Spotlight” Tom McArdle
“Star Wars: The Force Awakens” Maryann Brandon si Mary Jo Markey



Cel mai bun documentar

“Amy” Asif Kapadia si James Gay-Rees
“Cartel Land” Matthew Heineman si Tom Yellin
“The Look of Silence” Joshua Oppenheimer si Signe Byrge Sørensen
“What Happened, Miss Simone?’ Liz Garbus, Amy Hobby si Justin Wilkes
“Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom” Evgeny Afineevsky si Den Tolmor

Cel mai bun machiaj/ cea mai buna coafura

“Mad Max: Fury Road” Lesley Vanderwalt, Elka Wardega si Damian Martin
“The 100-Year-Old Man Who Climbed out the Window and Disappeared” Love Larson si Eva von Bahr
“The Revenant” Siân Grigg, Duncan Jarman si Robert Pandini

Cea mai buna coloana sonora

“Bridge of Spies” Thomas Newman
“Carol” Carter Burwell
“The Hateful Eight” Ennio Morricone
“Sicario” Jóhann Jóhannsson
“Star Wars: The Force Awakens” John Williams

Cel mai bun cantec

“Earned It” din “Fifty Shades of Grey”
Musica si versuri de Abel Tesfaye, Ahmad Balshe, Jason Daheala Quenneville si Stephan Moccio
“Manta Ray” din “Racing Extinction”
Muzica de J. Ralph si Versuri de Antony Hegarty
“Simple Song #3” din “Youth”
Muzica si versuri de David Lang
“Til It Happens To You” din “The Hunting Ground”
Muzica si versuri de Diane Warren si Lady Gaga
“Writing’s On The Wall” din “Spectre”
Muzica si versuri de Jimmy Napes si Sam Smith

Cel mai bun mixaj de sunet

“Bridge of Spies” Andy Nelson, Gary Rydstrom si Drew Kunin
“Mad Max: Fury Road” Chris Jenkins, Gregg Rudloff si Ben Osmo
“The Martian’ Paul Massey, Mark Taylor si Mac Ruth
“The Revenant” Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom si Chris Duesterdiek
“Star Wars: The Force Awakens” Andy Nelson, Christopher Scarabosio si Stuart Wilson

Cel mai bun montaj de sunet

“Mad Max: Fury Road” Mark Mangini si David White
“The Martian” Oliver Tarney
“The Revenant” Martin Hernandez si Lon Bender
“Sicario” Alan Robert Murray
“Star Wars: The Force Awakens” Matthew Wood si David Acord

Cele mai bune efecte vizuale

“Ex Machina” – Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington si Sara Bennett
“Mad Max: Fury Road” – Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver si Andy Williams
“The Martian” – Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence si Steven Warner
“The Revenant” – Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith si Cameron Waldbauer
“Star Wars: The Force Awakens” – Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan si Chris Corbould

Cel mai bun scurt metraj documentar

“Body Team 12” David Darg si Bryn Mooser
“Chau, beyond the Lines” Courtney Marsh si Jerry Franck
“Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah” Adam Benzine
“A Girl in the River: The Price of Forgiveness” Sharmeen Obaid-Chinoy
“Last Day of Freedom” Dee Hibbert-Jones si Nomi Talisman

Cel mai bun scurt metraj de actiune

“Ave Maria” Basil Khalil si Eric Dupont
“Day One” Henry Hughes
“Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut)” Patrick Vollrath
“Shok” Jamie Donoughue
“Stutterer” Benjamin Cleary si Serena Armitage

Cel mai bun scurt metraj de animatie

“Bear Story” Gabriel Osorio and Pato Escala
“Prologue” Richard Williams si Imogen Sutton
“Sanjay’s Super Team” Sanjay Patel si Nicole Grindle
“We Can’t Live without Cosmos” Konstantin Bronzit
“World of Tomorrow” Don Hertzfeldt

Ne poti urmari pe Twitter, ne poti adauga in cercul tau Google+ sau ne poti da like la pagina noastra de Facebook pentru a fi la curent cu toate noutatile din diferitele domenii prezentate pe GamTech.ro

GamTech Staff Games. Music. Movies. Technology & others. Apple News!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close